Adverbul

Home Forums Gramatica Adverbul

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Stiglitz 1 month, 1 week ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Stiglitz
    Keymaster

Adverbe

Adverbele devin importante cand tratam pozitia cuvintelor in propozitie. Acel capitol va oferii prima pauza de gramatica in timpul careia vom finisa cunostintele materialului prezentat pana atunci.
    Stiu ca nu e usor. Stiu ca avem o groaza de informatii predate si doar putin prelucrate. Stiu ca unii se intreaba daca vor ajunge vreodata sa vorbeasca germana. Vreau sa va fac sperante. Limba mea materna e romana. Am invatat germana cum am putut si unde am putut. Pentru primele lectii pe care le-am scris aici in cateva zile am avut nevoie de cativa ani. Dar uite unde se poate ajunge: acum am ajuns eu sa-i ajut pe altii sa invete si sa inteleaga limba. Metoda asta e dezvoltata de mine, e simpla, e simplu scrisa si usor de inteles. Este asa cum mi-as fi dorit sa o fi avut-o eu la inceput. Aveti rabdare fi faceti “pas cu pas” si pe cuvant ce trece veti vorbii mai bine. Nimeni nu e perfect, dar ne apropiem in directia buna. Spor la invatat. Florentin

Adverb de loc:
    hier (aici), da (aici), dort (acolo), links (la stanga), rechts (la dreapta), oben (sus) unten (jos), neben (langa), überall (peste tot), niegends (nicaieri)

Adverb de timp:
    jetzt (acum), später (mai tarziu), spät (tarziu), früh (devreme), früher (mai devreme, pe vremuri), damals (atunci), heute (azi) morgen (maine), gestern (ieri), vorgestern (alaltaieri), bald ( in curand), nie (niciodata), immer (mereu), ewig (vesnic), zwischen (intre), inzwischen (intre timp), einmal (o data), zweimal (de doua ori), dreimal (de trei ori), oft (des), selten (rar), manchmal (uneori), vielmals (de multe ori)

Adverb de mod:
    so (asa), gern ( cu placere), etwas ( ceva), genug (destul), nur (numai), viel (mult) sehr (mult, foarte), mehr (mai mult), wenig (putin), fast (aproape), vielleicht (poate), umgekehrt (invers), anders (alt fel), wirklich (adevarat)

Viewing 1 post (of 1 total)
Reply To: Adverbul
Your information: